مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر .

مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر

فیروزه


معدن:
می‌اقتدار ذکر کرد حدوداً در کل نقاط عالم انگشتر فیروزه یافت می‌گردد و قابل استخراج هست. ولی فیروزه‌ای که از معادن تبت، کشور ایران، ایالات متحده و مصر استخراج میشود، بها بالاتری نسبت به بقیه معادن فیروزه دنیا دارااست. در کشور‌ایران مهم ترین این معادن در شهرهای نیشابور، کرمان و دامغان قرار دارا هستند و همانگونه که گفته شد فیروزه نیشابور بها بیشتری داراست و جزء منابع تجاری در دنیا شناخته می گردد.
فیروزه کرمان و دامغان نسبت به فیروزه نیشابور، تبت یا این که ایالات متحده از کیفیتی تحت خیس و بها کمتری برخوردارند . متاسفانه به کارگیری از روشهای غیراصولی در استخراج فیروزه از معادن نیشابور سبب ساز گردیده رگه های فیروزه نیشابور تا 5 سال آینده نا پدید گردند.

 

صورت ظاهری:
بر طبق این خصوصیت فیروزه به دو دسته عجمی و شجری تقسیم میشود. فیروزه شجری فیروزه‌ای میباشد که بر روی آن رگه‌هایی وجود داراست. بدین سبک فیروزه، فیروزه عنکبوتی و یا این که اسپایدر گفته میشود. وقتی که رگه‌های فیروزه شجری، طلایی باشد ارزشی فراتر و ارزش آن بیشتر خواهد بود.
فیروزه عجمی آن دسته از فیروزه است که سوای رگه بوده و سطح آن صاف و تماماً یک پارچه میباشد. جمهوری اسلامی ایران فقط کشوری در دنیاست که می‌اقتدار در آن فیروزه عجمی یافت. این نوع فیروزه دربین عرب‌ها بسیار پرطرفدار میباشد ولی برای بیشتر عموم عالم و حتی ایرانیان فرق ندارد که کدام نوع فیروزه را به کار گیری نمایند ، شجری یا این که عجمی. قابل ذکر میباشد این نوع دسته‌بندی بیشتر در کشورهای عربی مرسوم هست.

 

راههای نگهداری از انگشتر فیروزه
تولید خراش، آب داغ، مواد شیمیایی و شوینده های خانگی مهم‌ترین خطرها برای سنگ فیروزه به شمار می‌روند . برای مراقبت از انگشتر فیروزه بهتر میباشد موردها پایین را رعایت فرمائید:

فیروزه نباید با کرم، روغن و ادکن تماس داشته باشد چون موجب تغییر و تحول رنگ آن گردد.
انگشتر فیروزه خویش را هنگام عمل با مایع سرویس بهداشتی از دست خویش خارج آورید. همینطور این سنگ نباید با آب کلردار در تماس باشد.
از تماس مواد چربی بدین سنگ دوری نمائید.

 


برچسب: انگشتر فیروزه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۰۰:۰۰ توسط:علی موضوع: نظرات (0)