مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر .

مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر

سنگ اوپال


خاصیت سنگ اوپال/کلیات/مجموعاَ اوپال سنگی نصفه واضح با بازتابهای قوس و قزحی در رنگهای زیادی میباشد ، که از اسید سیلسسیک و آب تشکیل می‌شود و اکثر وقت ها درزهای آن از سنگ های آتشفشانی مشکل و فرج مالامال شده‌است . اوپال همانند کولاک سریعاً سرد می گردد . به گونه ای که دارنده ساختمانی کریستالی وجود ندارد . محل های مهم کشف این سنگ کشورهای جنوب استرالیا ، مکزیک ، برزیل ، جمهوری بررسی اسلواکی و مجارستان میباشد .

اپال در رنگهای مختلفی زیرا سپید (شیری)،خاکستری،آبی‌رنگ،سبز،نارنجی رنگ و قرمز رنگ یافت می گردد.واژۀ اپال از واژه و کلمه ای هندی به معنای «سنگ» گرفته گردیده و به سه تیم اساسی تقسیم می شود :
۱- اپال های با ارزش که پدیده زیبای «اپالسنس» داراست،رنگهای مختلف را در طیف نوری پدید می‌آورد و از زوایای متفاوت به طور های گوناگونی به چشم می‌خورد.
۲- اپال به رنگهای زردرنگ و قرمز‌رنگ آتشی که به اپال آتشین پر اسم و رسم میباشد.با وجود این،پدیده اپالسنس درین سنگ نیست و معمولا غیرشفاف میباشد و در مقابل فشار بسیار حساس و آسیب پذیر میباشد.
۳- اپال های عادی که نوعی مات و سوای درخشش و به رنگهای متعدد اپال میباشد.

 

آب همواره در اپال و انگشتر فیروزه  به خصوص اپال های باارزش وجود داراست و لیکن مقدارش متغیر میباشد که با سپری شد زمات با تبخیر و خروج آب از کانی اپال،سبب ساز شکاف خوردگی و تضعیف پدیده هفت رنگی در آن می‌گردد که با اشباع این سنگ از آب یا این که روغن از بروز شکاف خوردگی و تضعیف این پدیده می قدرت خودداری کرد.لذا بهتر میباشد برای مراقبت زیبایی اپال،آنرا در پنبه ای مرطوب حفظ کرده و یا این که زیاد در آب قرار دهند و از حرارت دادن آن حتی به مقدار نادر و قرار دادن آن در مقابل خورشید و تماس آن با مواد شیمیایی مانند اثاثیه آرایشی خودداری نمایند.


دارای اسم و رسم ترین سنگ های اوپال
اوپال ملکه یا این که دیده گربه آنداموکا که به ملکه الیزابت دوم پیشکش شده است.
اوپال ملکه اخگر
حریق‌سوزی تروی، دیده گربه‌ای که به وسیله ناپلئون به ژوزفین دو بوآرنه پیشکش شد.
اوپال دنباله‌دار هالی، عظیم‌ترین اوپال ( دیده گربهٔ ) نتراشیدهٔ سیاه‌رنگ
ساعت دیواری روبه‌روی قسمت پذیرش ترمینال گراند سنترال منهتن نیویورک.
دیده گربه روبلینگ در مؤسسهٔ اسمیتسونیَن.

 


برچسب: انگشتر فیروزه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۲۰:۴۹ توسط:علی موضوع: نظرات (0)