مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر .

مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر

فیروزه اصل

 

در طرز توسعه یافته و امروزی زاچری گونه آمریکایی معدن Kingman بهسازی میشوند که صرفا بوسیله دستگاه مشخص و معلوم می گردد که در وضعیت معمولی هیچ آرم ای چشم نمیشود بر اساس ان که‌این نگین بهسازی شده‌است یا این که نه! با به کار گیری از این طریق استحکام فیروزه چه برای تراش و چه در قبال مواد شیمیایی مقاوم بیشتری پیدا مینماید. ولی در کشور ایران بیش تر از به عبارتی شیوه سنتی به کار گیری میشود.

 سنگ فیروزه اصل را چه‌گونه بشناسیم + تشخیص رشته‌ای بها سنگ فیروزه طریق محافظت
- سنگ فیروزه اصل را چه‌طور بشناسیم + تشخیص فن‌ای ارزش سنگ فیروزه

به علت آلرژی زیاد و بالا بودن بها سنگ انگشتر فیروزه اصل می بایست در محافظت از این گوهر دقت ویژه ای داشت. مهم ترین و بیشترین خطری که انگشتر فیروزه و مدال فیروزه را تهدید می‌ کند، ساخت خراش روی آن، آب داغ، مواد شیمیایی و ماده های شوینده‌ی خانگی هست و عامل آن نیز ترکیبات هیدراتی در نگین هست. برای حفظ از این نگین نیز بهتر میباشد مورد ها ذیل را در لحاظ داشته باشید. از تماس مسقیم آن با کرم، روغن و ادکلن خودداری فرمائید چون سبب ساز تغییر و تحول رنگ این نگین می گردد. همینطور در هنگام عمل و به کار گیری از مایع سرویس بهداشتی انگشتر را از دست خویش بیرون نمائید و از تماس آن با آب کلردار نیز اجتناب نمائید. در مجموع از تماس این نگین با مواد چربی دار هجران فرمائید.


ر این نوشته ی علمی تمامی آن چیزی که در رابطه سنگ فیروزه لازم میباشد بدانید جمع آوری شده‌است. تاریخچه مختصری از این سنگ ارزشمند، آشنایی گونه های آن، خاصیت سنگ فیروزه و فواید براساس روایات معصومین (ع) و منابع علمی، روش تشخیص اصل بودن این نگین، نحوه های مراقبت از آن، شایسته ترین معادن این سنگ در عالم و همینطور تصاویر بعضی از مشهور ترین جواهرات درست شده از این گوهر را درپی مشاهده خواهید کرد.

 فیروزه و طرز تشخیص رشته‌ای آن + تمام خاصیت سنگ فیروزه + روایات تاریخچه مختصر سنگ فیروزه
سنگ فیروزه به واسطه رنگی و خواصی که دارااست در قبلی نمادی از پردیس خداوند بر روی زمین تلقی می‌گردیده ‌میباشد. این گوهر را درصورتی که دیرین ترین سنگ قیمتی مورخ ندانیم مطلقا تحت عنوان یک کدام از کهن ترین سنگ های دنیا دارنده تاریخی طولانی است. در کشور‌ایران باستان این سنگ را “پیروزه” به معنای برد می‌خواندند، ولی اعراب این کلمه را معرب کرده و “فیروزه” اسم نهادند. در لهجه انگلیسی نیز این واژه و کلمه در معنای “سنگ ترکی” برگرفته از کلمه فرانسوی Pierre Turquise میباشد و آن برگرفته از این حقیقت تاریخی میباشد که در حین‌های به دور، کشور ایران و بقیه کشورهای خاور اواسط از روش روش ترکیه، این سنگ گران بها را به اروپا صادر می‌نمودند و تصور مردمان این بوده‌میباشد که‌این سنگ در ترکیه استخراج میشود.

نکته جذاب این میباشد که در ترکیه به آن fayruz گفته می‌شده‌است و استخراج مرغوب ترین سنگ در کشور‌ایران، آن هم در یکی‌از اولی معادن وسیع این گوهر در عالم در نیشابور پیشینه‌ای سه هزار ساله داشته‌میباشد. در جمهوری اسلامی ایران ما برای قرن های متعددی به صورت وسیعی برای تزیین شی ءها، مساجد و درون و بیرون اکثری از ابنیه مهم به کارگیری شده میباشد. این نحوه ایجاد و ســاز اهل ایران بعد ها به شبه مجموعه کشور ها هند نیز رویکرد پیدا نمود و در ســاخت بنای تاج محل نیز از این نگین با ارزش مستعمل میباشد.

- فیروزه و طریق تشخیص رشته‌ای آن + تمام خاصیت سنگ فیروزه + روایات آشنایی فیروزه
در صورتی بخواهیم بسیار تخصصی دعوا کنیم می بایست اظهار کرد که‌این گوهر آبی رنگ آسمانی، یک کانی از فرآورده فسفات آبدار آلمینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی میباشد که شفافیتی کدر و مومی صورت دارااست و دارنده سکو رنج ۵-۶ در مقیاس موی هست. (موی Moh معیاری برای گزینش جایگاه رنج از ۰ تا ۱۰ میباشد که دشوار‌ترین آنها الماس با جایگاه مشقت ۱۰ میباشد.)

از خاصیت فیروزه می شود به رنگ بسیار دلربای آن اشاره کرد که بسته به دسته آن قادر است بسیار گران و یا این که ارزان باشد. رنگ جالب و آبی‌رنگ این سنگ خوشگل به علت وجود عنصر مس میباشد. در شرایطی‌که این نگین در حیطه‌ای که معیار مس معادن آن زیاد میباشد استخراج گردد، آبی رنگ آن طولانی تر و به رنگ آبی رنگ آسمانی خواهد بود. اکثر اوقات تغییر‌و تحول رنگ آن از آبی‌رنگ به سبز به جهت حیف کردن آب داخل نگین بر اثر سپری شد دوره میباشد. اصولا علت تفاوت رنگ سنگ به علت نسبت آهن به مس می باشد.


برچسب: انگشتر فیروزه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۲۶:۳۷ توسط:علی موضوع: نظرات (0)