مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر .

مرجع مقالات رسمی سنگ و جواهر

مجموعه های فیروزه


پایه گروهبندی سنگ فیروزه:
در مدل بندی سنگ ها،انگشتر فیروزه با عمر طولانی ای که داراست در مدل ی سنگ های آذرین قرار میگیرد. اکثر زمان ها جذابیت سنگ فیروزه را به جهت طیف رنگی زیبایی که داراست میدانند و همواره مورد نخستین اشخاص برای به کار گیری تحت عنوان زینت بخشی و جلوه گری میباشد. رتبه رنج این سنگ در توان 6-5 در مقیاس گیسو اندازه گیری شده‌است. تقسیم بندی فیروزه مبتنی بر معیارهای گوناگونی مانند رنگ فیروزه ، معدنی که کشف شده‌است و نمای ظاهری سنگ فیروزه چهره میگیرد. و بعد از مجموعه بندی مطابق با آن نامگذاری میشوند.

مجموعه بندی فیروزه مبنی بر رنگ:

فیروزه ذیل تاثیر نفوذ موادتشکیل دهنده فرنگی مثل آهن و مس در تیم رنگ های آبی رنگ پر‌نور و تیره ، سبز پر‌نور و تیره یافت شده‌است. فیروزه نتایج لینک کریستال های بسیار کوچکی میباشد که مسافت دربین این کریستال ها مرتبه ی مقاومت فیروزه در قبال نفوذ موادسازنده فرنگی را نشان می‌دهد. در صورتی‌که در معدنی که فیروزه درحال تشکیل شدن میباشد عنصر مس وجود داشته باشد فیروزه در ساختار شیمیایی اش با آن لینک و پیوند تشکیل میدهد و این مخلوط با مس سبب ساز گردیده رنگ فیروزه به آبی‌رنگ رغبت پیدا نماید و از قیمت بالایی برخوردار باشد. بر عکس چنانچه در معادن فیروزه وجود آلومینیوم برنده باشد فیروزه با آن هم لینک و پیوند داده و رنگش به سبز گرایش پیدا می‌کند. فیروزه های به رنگ آبی رنگ آسمانی یعنی مثل به عبارتی فیروزه هایی که در معادن نیشابور استخراج می توان به خیال زیبایی و رنگ اثبات شان از محبوبیت و بها بالایی برخوردار میباشند.

انگشتر-فیروزه-نیشابوری-زنانه-معمولی انگشتر-فیروزه-نیشابوری-زنانه-خوشرنگ

 

 


برچسب: انگشتر فیروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۰:۳۱ توسط:علی موضوع: نظرات (0)

خصوصیت کاربردی سنگ انگشتر فیروزه


سنگ فیروزه و خاصیت و کاربردهای آن
فیروزه فسفات آلمینیوم نصفه روشن تا مات به رنگ ابی اسمانی یا این که سبز میباشد که در آن مس موجود هست.
این سنگ را تحت عنوان سنگ جواهر هزاره می‌شناسند.
اسم فیروزه از کلمه فرانسوی turquoise در معنای سنگ ترکی گرفته شده‌است چون برای او‌لین توشه از ترکیه وارد اروپا شد.
رنگی که ما بدان فیروزه ای میگوییم بعداز کشف این سنگ نامگذاری شد.

تاریخچه سنگ فیروزه
مصریان باستان از فیروزه تحت عنوان سنگ جواهر و سنگ تزیینی استعمال می کردند.
آرامگاه و بقعه سلطان توتان هامون با فیروزه تزئیین شده‌است.
مصریان باستان اعتقادوباور داشتند که رنگ آبی‌رنگ سمبل احیای حیات میباشد بدین ترتیب فیروزه هم برای تزئینات و هم باورهای خرافی به کار گیری میشد.
آمریکایی های وسط موزاییک های فیروزه ای ساختند و چینی ها فیروزه را برای تزئینات به کار گیری کردند.
فیروزه بوسیله بومیان آمریکایی برای جواهرات و تزئین به کار گیری شد برخی از آن‌ها اعتقادوباور داشتند که فیروزه بضاعت و توان محافظت و نگهداری داراست.
تیبتان ها به خصوصیت های درمانی فیروزه اعتقاد و باور داشتند و قرون آنرا جواهر ارزشمندی تلقی می کردند.

سنگ فیروزه
خاصیت انگشتر فیروزه
فیروزه Turquoise :
به کارگیری از سنگ فیروزه در تولید طلا از 5500 سال قبلی از ولادت اشاعه داشته میباشد.
جواهرات فیروزه ای از جذابیت خاصی برخوردارند و این جذابیت ممکن میباشد به جهت سایه های آبی‌رنگ مختلف آن‌ها و یا این که الگوها و طرح های متنوع
در جواهرات فیروزه ای و یا این که به جهت یک جذابیت غیر قابل تعریف در آنها باشد.
با این اکنون که در اکثری از فرهنگ و تمدن ها جواهرات فیروزه ای بیش تر به جهت زیبایی آنها آیتم به کار گیری قرار میگیرند؛
ولی در برخی از فرهنگ و تمدن ها نیز عقایدی درباره با جواهرات فیروزه ای موجود هست بدین فیس که آنان معتقدند که جواهرات فیروزه ای خاصیت سحرآمیز متنوعی دارا‌هستند و
از آن‌ها می اقتدار در پیشگیری از بیماری ها و یا این که معالجه برخی از بیماری ها استفاده نمود.

ترکیبات سنگ فیروزه
از حیث ترکیبات شیمیایی فیروزه از فسفات مس و آلومینیوم تشکیل‌شده میباشد.
مواد معدنی آبی بسیار کم یاب و بی سابقه می باشند به همین ادله سنگ جواهر فیروزه بسیار با ارزش میباشد و از ارزش بالایی شامل است.
جواهرات فیروزه ای آبی‌رنگ ممکن میباشد زیر وضعیت خاصی مانند قرار دریافت کردن طولانی دوران در معرض نورخورشید، گرما، اسباب و اثاث آرایشی و تعریق؛ تغییر تحول رنگ دهند.
بعضا از سنگ های فیروزه ای دارنده رگه های مشخصی می‌باشند که‌این رگه ها ذیل تأثیر حالت تشکیل این سنگ ها به وجود آمده میباشد.
فیروزه هایی که به خیر صورت گرفته اند و دارنده منافذ کمتری می باشند معمولا از دوام بیش تر و درخشش بالاتری برخوردارند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۱۷:۴۵ توسط:علی موضوع: نظرات (0)

فیروزه اصل

 

در طرز توسعه یافته و امروزی زاچری گونه آمریکایی معدن Kingman بهسازی میشوند که صرفا بوسیله دستگاه مشخص و معلوم می گردد که در وضعیت معمولی هیچ آرم ای چشم نمیشود بر اساس ان که‌این نگین بهسازی شده‌است یا این که نه! با به کار گیری از این طریق استحکام فیروزه چه برای تراش و چه در قبال مواد شیمیایی مقاوم بیشتری پیدا مینماید. ولی در کشور ایران بیش تر از به عبارتی شیوه سنتی به کار گیری میشود.

 سنگ فیروزه اصل را چه‌گونه بشناسیم + تشخیص رشته‌ای بها سنگ فیروزه طریق محافظت
- سنگ فیروزه اصل را چه‌طور بشناسیم + تشخیص فن‌ای ارزش سنگ فیروزه

به علت آلرژی زیاد و بالا بودن بها سنگ انگشتر فیروزه اصل می بایست در محافظت از این گوهر دقت ویژه ای داشت. مهم ترین و بیشترین خطری که انگشتر فیروزه و مدال فیروزه را تهدید می‌ کند، ساخت خراش روی آن، آب داغ، مواد شیمیایی و ماده های شوینده‌ی خانگی هست و عامل آن نیز ترکیبات هیدراتی در نگین هست. برای حفظ از این نگین نیز بهتر میباشد مورد ها ذیل را در لحاظ داشته باشید. از تماس مسقیم آن با کرم، روغن و ادکلن خودداری فرمائید چون سبب ساز تغییر و تحول رنگ این نگین می گردد. همینطور در هنگام عمل و به کار گیری از مایع سرویس بهداشتی انگشتر را از دست خویش بیرون نمائید و از تماس آن با آب کلردار نیز اجتناب نمائید. در مجموع از تماس این نگین با مواد چربی دار هجران فرمائید.


ر این نوشته ی علمی تمامی آن چیزی که در رابطه سنگ فیروزه لازم میباشد بدانید جمع آوری شده‌است. تاریخچه مختصری از این سنگ ارزشمند، آشنایی گونه های آن، خاصیت سنگ فیروزه و فواید براساس روایات معصومین (ع) و منابع علمی، روش تشخیص اصل بودن این نگین، نحوه های مراقبت از آن، شایسته ترین معادن این سنگ در عالم و همینطور تصاویر بعضی از مشهور ترین جواهرات درست شده از این گوهر را درپی مشاهده خواهید کرد.

 فیروزه و طرز تشخیص رشته‌ای آن + تمام خاصیت سنگ فیروزه + روایات تاریخچه مختصر سنگ فیروزه
سنگ فیروزه به واسطه رنگی و خواصی که دارااست در قبلی نمادی از پردیس خداوند بر روی زمین تلقی می‌گردیده ‌میباشد. این گوهر را درصورتی که دیرین ترین سنگ قیمتی مورخ ندانیم مطلقا تحت عنوان یک کدام از کهن ترین سنگ های دنیا دارنده تاریخی طولانی است. در کشور‌ایران باستان این سنگ را “پیروزه” به معنای برد می‌خواندند، ولی اعراب این کلمه را معرب کرده و “فیروزه” اسم نهادند. در لهجه انگلیسی نیز این واژه و کلمه در معنای “سنگ ترکی” برگرفته از کلمه فرانسوی Pierre Turquise میباشد و آن برگرفته از این حقیقت تاریخی میباشد که در حین‌های به دور، کشور ایران و بقیه کشورهای خاور اواسط از روش روش ترکیه، این سنگ گران بها را به اروپا صادر می‌نمودند و تصور مردمان این بوده‌میباشد که‌این سنگ در ترکیه استخراج میشود.

نکته جذاب این میباشد که در ترکیه به آن fayruz گفته می‌شده‌است و استخراج مرغوب ترین سنگ در کشور‌ایران، آن هم در یکی‌از اولی معادن وسیع این گوهر در عالم در نیشابور پیشینه‌ای سه هزار ساله داشته‌میباشد. در جمهوری اسلامی ایران ما برای قرن های متعددی به صورت وسیعی برای تزیین شی ءها، مساجد و درون و بیرون اکثری از ابنیه مهم به کارگیری شده میباشد. این نحوه ایجاد و ســاز اهل ایران بعد ها به شبه مجموعه کشور ها هند نیز رویکرد پیدا نمود و در ســاخت بنای تاج محل نیز از این نگین با ارزش مستعمل میباشد.

- فیروزه و طریق تشخیص رشته‌ای آن + تمام خاصیت سنگ فیروزه + روایات آشنایی فیروزه
در صورتی بخواهیم بسیار تخصصی دعوا کنیم می بایست اظهار کرد که‌این گوهر آبی رنگ آسمانی، یک کانی از فرآورده فسفات آبدار آلمینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی میباشد که شفافیتی کدر و مومی صورت دارااست و دارنده سکو رنج ۵-۶ در مقیاس موی هست. (موی Moh معیاری برای گزینش جایگاه رنج از ۰ تا ۱۰ میباشد که دشوار‌ترین آنها الماس با جایگاه مشقت ۱۰ میباشد.)

از خاصیت فیروزه می شود به رنگ بسیار دلربای آن اشاره کرد که بسته به دسته آن قادر است بسیار گران و یا این که ارزان باشد. رنگ جالب و آبی‌رنگ این سنگ خوشگل به علت وجود عنصر مس میباشد. در شرایطی‌که این نگین در حیطه‌ای که معیار مس معادن آن زیاد میباشد استخراج گردد، آبی رنگ آن طولانی تر و به رنگ آبی رنگ آسمانی خواهد بود. اکثر اوقات تغییر‌و تحول رنگ آن از آبی‌رنگ به سبز به جهت حیف کردن آب داخل نگین بر اثر سپری شد دوره میباشد. اصولا علت تفاوت رنگ سنگ به علت نسبت آهن به مس می باشد.


برچسب: انگشتر فیروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۲۶:۳۷ توسط:علی موضوع: نظرات (0)

فیروزه یک کدام از سنگهای قیمتی میباشد


13
جولای
فیروزه یک کدام از سنگهای قیمتی میباشد که از پیمان باستان در کشور‌ایران شناخته شده‌است، فیروزه سنگ آرزوهای تمام پادشاهان ممالک از دوره کورش و داریوش کبیر میباشد که تحت عنوان کادو از طرف آنان به تمام سلاطین داده می شد. در میهن ایتالیا از فیروزه آبی‌رنگ و صاف که به گوهر آبی‌رنگ مشهور میباشد، تحت عنوان لاکچری‌ترین جواهرات به کار گیری میگردد. این ایام به کارگیری از سنگهای معدنی همچون عقیق و فیروزه در تولید زیورآلات جانی مجدد گرفته میباشد و در تولید انگشتر زنانه ، مدال زنانه، دستبند و انگشتر مردانه به وفور به چشم می خورد. به کار گیری از سنگ فیروزه در تولید طلا جواهرات از 5500 سال قبلی از ولادت اشاعه داشته میباشد.جواهرات فیروزه ای از جذابیت خاصی برخوردارند و این جذابیت ممکن میباشد به جهت سایه های آبی‌رنگ متعدد آن‌ها و یا این که الگوها و طرح های متنوع در جواهرات فیروزه ای و یا این که به جهت یک جذابیت غیر قابل تعریف در آن‌ها باشد.


علت رنگ آبی رنگ و سبز در انگشتر فیروزه
فیروزه یک فسفات آلومینیوم با مشقت حدود 6 میباشد. با این اکنون به صورت قابل مراعات‌ای از کوارتز قابل انعطاف‌خیس میباشد. این کانی به صورت طبیعی در طیف وسیعی از رنگ‌ها٬ از آبی رنگ آسمانی پر‌نور تا سبز خاکستری یافت میشود. فیروزه با رنگ آبی رنگ خوشرنگ، شایسته ترین کیفیت را دارا می باشد و بسیار کیمیا میباشد و در حالی‌ که رنگ سبز یا این که آبی رنگ کمرنگ که از بها یه خرده برخوردار‌است، فراوانی بیش‌تری دارااست. بعضی از سنگ های فیروزه ای دارنده رگه های مشخصی می باشند که‌این رگه ها زیر تأثیر حالت تشکیل این سنگ ها به وجود آمده میباشد. فیروزه هایی که به خیر صورت گرفته اند و دارنده منافذ کمتری می‌باشند معمولا از دوام اضافه و درخشش بالاتری برخوردارند.


ویژگی ها فیروزه مرغوب
“اصل بودن فیروزه” با “مرغوبیت فیروزه” دو مبحث تماما غیر وابسته می‌باشند و چه بسا فیروزه های اکثری وجود دارا هستند که کیفیت و مرغوبیت بالایی ندارند. در موقعیت کلی در صورتی‌که در پی خصوصیت های فیروزه مرغوب باشید قادر است اظهار‌کرد که فیروزه مرغوب ‌دارنده رنگ آبی رنگ سیر، جلای چینی و مشقت بالا می باشد. ارتقاء رنگ سبز٬ پریدگی رنگ و وجود ناخالصی عواملی می‌باشند که سبب ساز کاهش کیفیت فیروزه می شوند. می قدرت از خصوصیت های فیروزه که تیتر شد کلاً و چشمی تحت عنوان ترازو سنجش کیفیت فیروزه استفاده نمود.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۰۹:۱۸ توسط:علی موضوع: نظرات (0)

خاصیت سنگ فیروزه

انگشتر فیروزه


خاصیت سنگ فیروزه
فیروزه یک کانی کم یاب و با ارزش به رنگ‌های طیف انگشتر فیروزه  (آبی‌رنگ پر‌نور تا سبز) و از مقامٔ فسفات میباشد. این کانی به‌دست فیروزه تراشان صورت داده می‌گردد و تحت عنوان نگین برای انگشتر،گردن آویز، گوشواره و دیگر جواهرات به فعالیت می‌رود. فیروزه از اشکال سنگهای آذرین میباشد و دارنده سکو رنج ۶ میباشد و می تواند شیشه را غالب شود و در رنگهای آب، سبز و سپید موجود است. یار و همدم داشتن این سنگ در آئین اسلام تحت عنوان انگشتر بسیار پیشنهاد شده است. سنگ فیروزه یکی پرطرفدارترین سنگ ها فی مابین مردم کشور‌ایران میباشد، خاصیت سنگ فیروزه برای روح و سرازیر بسیار مطلوب میباشد و به معالجه بعضا از بیماری ها امداد شایانی می‌کند.

خاصیت سنگ فیروزه
خاصیت سنگ فیروزه برای تن
خواص سنگ فیروزه این میباشد که مفرح معده است. برای سردرد بسیار موثر میباشد . استعمال از طوطیا آن برای چشمها بسیار موءثر بوده و آن را تقویت می‌نماید . افرادی که در شب روءیت کرد خویش را از دست می‌دهند ، استعمال از طوطیا سنگ فیروزه آنها را معالجه می‌نماید . در صورتی‌که مردمک سپید گردیده و یا این که هر یک دیگری در دیده باشد آن را معالجه مینماید .

خاصیت سنگ فیروزه- مدال
معالجه بادفتق، درد ریح ، جنون ، درد اعضاء و بخش اعظمی از بیماریهای داخلی از پاراگراف خاصیت سنگ فیروزه میباشد. در صورتی‌که کشته آن با شهد به کارگیری گردد ،سنگ فیروزه صرع را معالجه ، سنگ همه را بیرون و بیماریهای طحال را معالجه می‌نماید . یک گرم کشته آن یار و همدم با شراب برای نیش مار و هرگونه مسمومیت ، پاد زهر میباشد . برای دیگر جانوران موذی و بدور کردن سم آن‌ها نیم گرم کافی میباشد.

برای تقویت دیده و معالجه بیماری های چشمی فیروزه را روی دیده بگذارید و یا این که به آن نگاه نمایید و یا این که از فیروزه برای تنظیم طوطیا به کار گیری فرمائید.بهتر میباشد افرادی که در شب رویت کرد خویش را از دست می‌دهند ، از طوطیا سنگ فیروزه استعمال کنند. سنگ فیروزه در صورتی‌که مردمک سپید گردیده و یا این که هر یک دیگری در دیده باشد آن را معالجه می‌نماید.

۱- برای معالجه گلو درد و بیماری های ریوی
برای معالجه درد گلو بهتر میباشد فیروزه بر روی چاکرای گلو بگذارید . همینطور این عمل باعث تقویت تارهای صوتی و معالجه بیماری های ریوی و تنفسی نیز خواهد شد .

۲- برای معالجه دل درد
برای معالجه بیماری های شکمی درقدیم فیروزه را به طور پودر در آوردند و به مریضی که از دل درد مشقت میبرد می خوراندند.

۳- برای التیام بیماری های روحی
فیروزه افسردگی های روحی و کم عقل را نیز معالجه می نماید و برای آهسته کردن بیماران عصبی مؤثر میباشد و اضطراب را از بیماران بدور می‌کند.

خاصیت سنگ فیروزه - گردن بند 2
۴ – برای معالجه بیماری های ناشی از کمبود مواد غذایی:
فیروزه برای معالجه بیماری هایی که بر اثر کمبود مواد غذایی و تغذیه بد تولید می گردند مانند آناروکسی بکار می رود.

۵- تصحیح گردش خون با سنگ فیروزه :
سنگ فیروزه برای تصحیح گردش خون موءثر میباشد و جریان خون را هنگام پاره‌گی رباطها و تاندونها ، در بافتهای عضلانی زیاد خیس میکند و بر روی کمبود اکسیژن ، مسمومیت های خونی واسترستاثیر مثبت داراست.

۶- ساخت شعف و نشاط:
این سنگ منجر ساخت شعف و نشاط در اشخاص ناراحت و افسرده می گردد و برای انجام شغل های طاقت فرسا به آن ها نیروی کافی را میدهد.

۷- برای ارتقا خود‌با‌وری:
یاروهمدم داشتن این سنگ خود باوری را بالا میبرد و جرأت لازم برای بیان استدلال‌ها را در ما تولید می نماید.

۸- دفع نیروی منفی و یاری به ندیدن کابوس:
این سنگ جذب کننده نیروهای مثبت میباشد و نیرو و ارتعاشات منفی ، مضر و آشفته را از آدم بدور میکند و همینطور سبب ساز میشود که شخص از شر دیدن کابوس نجات یابد.

خاصیت سنگ فیروزه- انگشتر
۹- پاد زهر گزش حشره ها:
از خاصیت درمانی فیروزه برای گزش حشره ها استعمال میگردد. یک گرم از آن یاروهمدم با شراب برای نیش مار و هرگونه مسمومیت ، نوش دارو میباشد . برای دیگر جانوران موذی و به دور کردن سم آنان نیم گرم کافی میباشد.

۱۰- یاری به همت کبد:
سنگ فیروزه به دلایل تلاش های غلط کبد و غده های تن یاری مینماید.

دیگر خاصیت سنگ فیروزه برای تن:
تحریک و فعال سازی نیروها و چاکراهای آدم ها
ادب دادن
بیدار شدن نیروهای درونی اشخاص
معالجه گونه های بیماری های معده مثل آسیب ، پستان ، درد معده و…
معالجه اشکال رمز درد و میگرن
معالجه دردهای عضلانی و استخوانی
معالجه یبوست
معالجه بادفتق
معالجه درد ریح
معالجه جنون
معالجه درد اعضاء
معالجه صرع
معالجه سنگ تمامی
معالجه بیماری های طحال


برچسب: انگشتر فیروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ تیر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۲۹:۱۲ توسط:علی موضوع: نظرات (0)