مرجع مقالات رسمي سنگ و جواهر مرجع مقالات رسمي سنگ و جواهر .

مرجع مقالات رسمي سنگ و جواهر

برليان


با ميشود با قدرداني از مقاله‌ها عالي شما لطفا به زمينه ذيل اعتنا فرماييد. برليان Brilliant : برليان و انگشتر فيروزه زنانه  نوعي تراش ميباشد كه براي سنگ الماس به كارگيري مي‌شود اين دسته تراش فرزند تراشي ميباشد به اسم تراش سوييسي كه براي گونه هاي و اقسام سنگهاي گوناگون در پيشين استعمال مي شده‌است. در تراش برليان امروزه سعي در آن ميباشد كه هر چه بيش تر از پيشين جلوه هاي بصري سنگ الماس را به اكران بگذراند و زواياي و جور برش را به شكلي تهيه و تنظيم نمايند كه نوروروشنايي وارده گرديده به سنگ الماس با صفحه ها بيشتري از سنگ برخورده كرده و در پايان به ديده ما واكنش نمايد. براي دست يافتن به‌اين مساله پژوهشگران شركتهاي پهناور ايالات متحده و بلژيك مدام براي بهتر كردن مدل تراش الماس ها كارايي مي‌كنند و سال به سال استاندارهاي جديدي را براي اينكار ارائه مي‌دهند. و اساسا تراشندگان الماس چه افرادي كه به طرز سنتي مباردت به تراش الماس مي كنند و چه افرادي كه با دستگاه هاي توسعه يافته مي بايست درپي اين استاندار باشند. الماس Diamond: راجع به الماس كما بيش اكثر مردم داده ها خير و خوبي دارا‌هستند، اينجانب گزاره اينكه، بالاترين مرتبه ي رنج را بين سنگهاي قيمتي و نصفه قيمتي دارااست، سنگي بسيار گران‌قيمت ميباشد بعضي اوقات الماسهايي كه تاريخچه ي خاص به خويش را با خويش به يار و همدم دارا‌هستند حامي ي پول مرزو بوم ها ميباشند، گونه واضح و بي رنگ آن معروفترين مدل آن ميباشد اما امروز براي تنوع هم كه گرديده از رنگهاي متفاوت آن هم استقبال به فعاليت مي‌آيد و غيره …. پس به جهت اينكه اين جور تراش يعني تراش برليان فقط براي سنگ الماس روز آپ ديت در اكنون پيشرفت و بهبود ميباشد عموم اشخاص اين سنگي قيمتي را به نام برليان مي شناسند در‌حالتي كه كه اساسا مي بايست به خيال داشته باشيم كه اسم اين سنگ الماس ميباشد و تراش آن برليان، ممكن ميباشد يك جور سنگ با استعمال از جور ديگري از تراشها، تراش خورده باشد پس نبايد براي آن سنگ واژه و كلمه ي برليان را بكار ببريم


برچسب: انگشترفيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۵:۴۰ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

سنگ يشم


زمرد و انگشتر فيروزه اصل در سنگ­هاي پگماتيت يافت مي­­شود و طولاني تر از سيليكات برليم تشكيل مي­شود. مهم ترينعامل نرخ‌گذاري آن، گريد زمرد ميباشد كه به رنگ و شفافيت سنگ بستگي داراست. از‌آن‌جا‌كه اكثرا خانم­ها از زمرد به كار گيري مي­نمايند و زمرد ياور طلا و جواهرات به كارگيري مي­گردد، خويش زمرد و زيورآلاتش ارزش بالايي دارا هستند و بسيار باارزش­اند.

از قبل­هاي به دور زمرد گزينه استعمال مصريان قرار مي­گرفته ميباشد. اما زمرد­هاي آن عصر از كيفيت تحت­تري نسبت به الآن برخوردار بودند. مهم­ترين معدن زمرد عالم در مملكت كلمبيا قراردارد كه از قرن­ها پيش از آن زمرد استخراج مي­گرديده! باستان­شناسان پي برده­اند كه بوميان كلمبيا يعني "اينكا"ها نيز از اين معدن به كار گيري مي­كرده­اند. معادن ديگر جان دار در كلمبيا موزو (Muzo) و چيور (Chiver) مي باشند.­ امروزه معادن ديگر زمرد مرغوب نيز در زامبيا، برزيل، زيمباوه، ماداگاسكار، پاكستان، هندوستان، افغانستان و روسيه وجود دارا هستند كه زمرد سه مرزوبوم نخستين، يعني زامبيا، برزيل و زيمباوه، از جايگاه مرغوبيت بالاتري برخوردار‌است. ولي زمرد اين سرزمين­ها نسبت به زمرد كلمبيايي تيره­خيس بوده و يه خرده مايل به آبي رنگ مي باشند.

 

يشم

يشم يكي‌از ديگر از سنگ­هاي گرانبهاست كه در جواهرسازي كاربرد داراست. يشم جزو سنگ­هاي جديد كشف شده‌است و نزديك به سه قرن پيش در ميانمار (برمه) كشف شده‌است. اصطلاح يشم به دو جور سنگ اطلاق مي­­شود كه هردو جزو خانواده سيليكات­ها ميباشند. رنگ يشم، خاكستري متمايل به سبز ميباشد و نمادي از زيبايي اصيل و اقتدار و ثبات و جاودانگي ميباشد. سنگ يشم در اروپا و آمريكاي مركزي يافت مي­شود و حتي‌در روسيه و در نزديكي درياچه بايكال نيز سنگ يشم پيدا شده‌است. سنگ يشم خواص فلورسنس داراست و در مقابل نور و روشنايي درخشش بي­نظير و خيره­كننده­اي از خويش نشان مي­دهد. يكي‌از خانواده يشم­ها كه به يشم شاهنشاهي مشهور ميباشد در ناحيه ميانمار يافت مي­شود و ظاهري نصفه روشن دارااست. رنگ آن سبز زمردي ميباشد و ارزشمند­ترين دسته يشم ميباشد. يشم­ها رنگ سبز و سپيد و خاكستري دارا هستند البته گهگاه يشم­هاي نادري با رنگ­هاي رنگ زرد، صورتي، بنفش و سياه و سپيد نيز چشم شده‌است ولي رنگ سبز مرغوب­ترين و پرطرفدار­ترين جور آن ميباشد. مهم­ترين كارداران نرخ‌گذاري سنگ يشم رنگ، شفافيت و بافت آن ميباشد. همان طور كه گفته شد، يشم نصفه روشن و سبز رنگ قيمت بالايي داشته و ارزش بالايي داراست.


برچسب: انگشترفيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۵۶:۰۵ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

نحوه تشخيص طلا از پلاتين

 

چه‌گونه طلا جواهرات را از نقره و پلاتين تشخيص دهيد؟

تشخيص طلا جواهرات از نقره و پلاتين عمل راحتي ميباشد. مبني بر يك اصل كلي، طولاني تر طلاها با سخن انگليسي K در كنار عددي كه نشان دهنده عيار آن ميباشد، لود مي گردند. نقره ها را با نماد بيضي، مهر مي‌نمايند و پلاتين هم با حروف PT معين مي‌شود، به خيال و خاطر همين براي تشخيص اين تفاوت عمل مشقت نداريد.

 

داد و ستد جواهرات:

مزد توليد طلا جواهرات و جواهر,داد و ستد جواهرات,آشنايي طلاي استوك

داد و ستد جواهرات با سنگ هاي قيمتي


به‌طور كلي 4 گونه سنگ قيمتي ( الماس، زمرد، ياقوت كبود و ياقوت قرمز‌رنگ  و انگشتر فيروزه)داريم و تعداد متعددي سنگ‌هاي نصفه قيمتي مانند آميتيس، سيترين، توپاژ و... كه پياده شدن اين سنگ‌ها روي طلا جواهرات آن را به جواهر تبديل مي‌كند. اين‌كه هنگام خريد جواهر چه سنگي را در حق تقدم قرار دهيد يا اين كه تشخيص مرغوب بودن سنگ، گرفتاري اكثري از خريداران جواهر ميباشد؛

به‌طور كلي سنگ جواهر به 3 استدلال بها پيدا مي‌كند. زيبايي و درخشندگي، كميابي و با دوام بودن، سنگ برليان كه سيرتكامل‌اي از الماس ميباشد از ديد درخشش و دوام فراتر از ساير سنگ‌هاست و از آنجايي كه رئيس خير از اولِ اكتشاف روي آن انجام يافته بازار عرضه و تقاضاي نيكي هم داراست‌ البته سنگ‌هاي زمرد و ياقوت كبود كمياب‌خيس ميباشند و كيفيت بالاي آن ها بها متعددي دارااست و منجر با ارزش شدن روزافزون آن ها ميگردد البته تشخيص مرغوب بودن كليه سنگ‌ها از عهده اشخاص معمولي بيرون ميباشد.

 


برچسب: انگشترفيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۳۸:۱۹ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

سنگ فيروزه


سنگ هاي قيمتي مانند انگشتر فيروزه دارنده نقش هاي گوناگون در تمدن انساني در حين مورخ داشته اند. بعضا اشخاص اعتقاددارند كه سنگ ها دارنده اقتدار هاي خاس ميباشند. هر سنگي دارنده رنگ مختص خويش و محل هاي پيدايش گوناگون ميباشد همينطور سنگ هاي قيمتي را مي قدرت در كناره كناره دنيا پيدا كرد. بعضا از سنگ هاي قيمتي دارنده عمر متعددي ميباشند و برخي ديگر ب طراوت كشف گرديده اند. به كار گيري از سنگ هاي قيمتي در زيورآلات و جواهرات نيز سوابق اي طولاني دارااست و از قديم براي جلوه گري و زيبايي زيورآلات از سنگ هاي استعمال مي شده‌است. سنگ هاي طيف وسيعي را از سنگ قيمتي تا ارزان را در برميگرند كه مي‌توانند بها زيورآلاتي مثل گردن بند، دستبند و انگشتر تا صد ها برابر ارتقا دهند. ما درين نوشته‌علمي كارايي داريم برخي از سنگ هاي و نگين هاي پر استفاده در دنياي زيورآلات معروفي كنيم تا شناخت كلي با رنگ و خواص آن ها پيدا نمائيد و همواره در خريد زيورآلات نگين به عمل رفته در آن را تحت عنوان يك ملاك اساسس در حيث بگيريد.

الكساندريت(ALEXANDRITE)
سنگ ماه به دنيا آمدن ژوئن
در صورتي شما به سحر و جادو به ويژه دانش جادو يقين داشته باشيد بي گمان با سنگ الكساندريت آشنا و عشق و علاقه خاصي به آن خواهيد داشت. در فضاي خارج رنگ سنگ الكساندريت آبي‌رنگ پر‌نور مايل به سبز ميباشد و در فضاي باطن و در تحت نور و روشنايي چراغ يك رنگ قرمز‌رنگ تمشكي هست. شما ميتوانيد با تغيير‌و تحول فروغ فلورسنت به نور و روشنايي فن اي شاهد تغيير تحول رنگ سنگ الكساندريت باشيد و اين خصوصيت اساسي سنگ هاي قيمتي هست.

اين يك خصوصيت متمايز و برتر ميباشد كه مي‌توانيد رنگ هاي محتلف را در يك سنگ پيدا فرمائيد. معتقدند كه‌اين سنگ دارنده خاصيت جادويي و اسرار مرموز ميباشد با عثت تقويت ادراك اشخاص، امداد به خلاقيت و خواص الهام بخشي داراست.

اين سنگ در ده سال 1830 در كوه هاي اورال روسيه كشق شده‌است و فعلا در سريلانكا ، شرق آفريقا و برزيل يافت مي گردد. اعتنا داشته باشيد كه سنگ الكساندريت جزو سنگ هاي معدود و با ارزش ميباشد.

سنگ هاي و نگين هاي پر كاربرد در دنياي زيورآلات- سنگ الكساندريت
انگشتر نگين الكساندريت
رنگ هاي متفاوت سنگ الكساندريت در پايين نورهاي متفاوت


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۵۵:۰۱ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

جواهرات

رونق اقتصادي ميهن به واسطه يك فناوري كمتر پيچيده

در مقوله اقتصاد مقاومتي بر اساس اقتصاد علم بنيان، به علم توسعه يافته يا اين كه كمتر توسعه يافته اشاره اي نشده ميباشد براين اساس مي اقتدار چنين برداشت كرد كه فناوري هاي كمتر توسعه يافته هم ميتوانند در تحقق اقتصاد علم بنيان تاثير گذار باشند. اين بدان معناست كه صنعت جواهرات كه از فناوري پيچيده اي برخوردار وجود ندارد قادر است در اقتصاد مملكت تاثير بسزايي داشته باشد.

اسماعيل قادري فر، رئيس كل محل كار تجاري سازي معاونت علمي و فناوري سر گروهي جمهوري در گفتمان با خبرنگار مهر در‌اين خصوص اظهار داشت: با دقت به اينكه اقتصاد علم بنيان و اقتصاد مقاومتي از سوي جايگاه معظم رهبري مطرح گرديده از اين رو در صدد هستيم تا بر فناورهاي كمتر توسعه يافته هم تمركز داشته باشيم؛ صنعت جواهرات و انگشتر فيروزه و سنگ هاي زينتي از پاراگراف اين فناوري ها مي باشند.

او تيتر كرد: كليت نگاه ما در مشاجره دانش و فناوري و ربط آن به اقتصاد علم بنيان طوري ميباشد كه تمامي حوزه ها از گزاره فناوري هاي كمتر توسعه يافته را گزينه اعتنا در اختيار بگذاريم تا در غايت رينگ هاي مفقوده در بسط علم و فناوري معين شوند. به‌اين واسطه مي اقتدار گنج سازي از دانش در مملكت را شاهد بود.

قادري فر اظهار كرد: برهمين پايه كانون هماهنگي علم، صنعت و بازار در معاونت علمي تشكيل‌شده تا به فناوري هاي كمتر توسعه يافته دقت ويژه اي شود. به علت اينكه ما در مرزوبوم مزيت و پتانسيل هاي بالقوه اي در سنگ هاي قيمتي و جواهرات دكوري داريم، كانون جواهرات و سنگ هاي قيمتي را تشكيل داديم. در واقع اين كانون، رينگ واسط دربين فناوران و نوآوران با بازار ميباشد


برچسب: انگشترفيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۵۲:۱۲ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

مجموعه هاي فيروزه


پايه گروهبندي سنگ فيروزه:
در مدل بندي سنگ ها،انگشتر فيروزه با عمر طولاني اي كه داراست در مدل ي سنگ هاي آذرين قرار ميگيرد. اكثر زمان ها جذابيت سنگ فيروزه را به جهت طيف رنگي زيبايي كه داراست ميدانند و همواره مورد نخستين اشخاص براي به كار گيري تحت عنوان زينت بخشي و جلوه گري ميباشد. رتبه رنج اين سنگ در توان 6-5 در مقياس گيسو اندازه گيري شده‌است. تقسيم بندي فيروزه مبتني بر معيارهاي گوناگوني مانند رنگ فيروزه ، معدني كه كشف شده‌است و نماي ظاهري سنگ فيروزه چهره ميگيرد. و بعد از مجموعه بندي مطابق با آن نامگذاري ميشوند.

مجموعه بندي فيروزه مبني بر رنگ:

فيروزه ذيل تاثير نفوذ موادتشكيل دهنده فرنگي مثل آهن و مس در تيم رنگ هاي آبي رنگ پر‌نور و تيره ، سبز پر‌نور و تيره يافت شده‌است. فيروزه نتايج لينك كريستال هاي بسيار كوچكي ميباشد كه مسافت دربين اين كريستال ها مرتبه ي مقاومت فيروزه در قبال نفوذ موادسازنده فرنگي را نشان مي‌دهد. در صورتي‌كه در معدني كه فيروزه درحال تشكيل شدن ميباشد عنصر مس وجود داشته باشد فيروزه در ساختار شيميايي اش با آن لينك و پيوند تشكيل ميدهد و اين مخلوط با مس سبب ساز گرديده رنگ فيروزه به آبي‌رنگ رغبت پيدا نمايد و از قيمت بالايي برخوردار باشد. بر عكس چنانچه در معادن فيروزه وجود آلومينيوم برنده باشد فيروزه با آن هم لينك و پيوند داده و رنگش به سبز گرايش پيدا مي‌كند. فيروزه هاي به رنگ آبي رنگ آسماني يعني مثل به عبارتي فيروزه هايي كه در معادن نيشابور استخراج مي توان به خيال زيبايي و رنگ اثبات شان از محبوبيت و بها بالايي برخوردار ميباشند.

انگشتر-فيروزه-نيشابوري-زنانه-معمولي انگشتر-فيروزه-نيشابوري-زنانه-خوشرنگ

 

 


برچسب: انگشتر فيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۰:۳۱ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

خصوصيت كاربردي سنگ انگشتر فيروزه


سنگ فيروزه و خاصيت و كاربردهاي آن
فيروزه فسفات آلمينيوم نصفه روشن تا مات به رنگ ابي اسماني يا اين كه سبز ميباشد كه در آن مس موجود هست.
اين سنگ را تحت عنوان سنگ جواهر هزاره مي‌شناسند.
اسم فيروزه از كلمه فرانسوي turquoise در معناي سنگ تركي گرفته شده‌است چون براي او‌لين توشه از تركيه وارد اروپا شد.
رنگي كه ما بدان فيروزه اي ميگوييم بعداز كشف اين سنگ نامگذاري شد.

تاريخچه سنگ فيروزه
مصريان باستان از فيروزه تحت عنوان سنگ جواهر و سنگ تزييني استعمال مي كردند.
آرامگاه و بقعه سلطان توتان هامون با فيروزه تزئيين شده‌است.
مصريان باستان اعتقادوباور داشتند كه رنگ آبي‌رنگ سمبل احياي حيات ميباشد بدين ترتيب فيروزه هم براي تزئينات و هم باورهاي خرافي به كار گيري ميشد.
آمريكايي هاي وسط موزاييك هاي فيروزه اي ساختند و چيني ها فيروزه را براي تزئينات به كار گيري كردند.
فيروزه بوسيله بوميان آمريكايي براي جواهرات و تزئين به كار گيري شد برخي از آن‌ها اعتقادوباور داشتند كه فيروزه بضاعت و توان محافظت و نگهداري داراست.
تيبتان ها به خصوصيت هاي درماني فيروزه اعتقاد و باور داشتند و قرون آنرا جواهر ارزشمندي تلقي مي كردند.

سنگ فيروزه
خاصيت انگشتر فيروزه
فيروزه Turquoise :
به كارگيري از سنگ فيروزه در توليد طلا از 5500 سال قبلي از ولادت اشاعه داشته ميباشد.
جواهرات فيروزه اي از جذابيت خاصي برخوردارند و اين جذابيت ممكن ميباشد به جهت سايه هاي آبي‌رنگ مختلف آن‌ها و يا اين كه الگوها و طرح هاي متنوع
در جواهرات فيروزه اي و يا اين كه به جهت يك جذابيت غير قابل تعريف در آنها باشد.
با اين اكنون كه در اكثري از فرهنگ و تمدن ها جواهرات فيروزه اي بيش تر به جهت زيبايي آنها آيتم به كار گيري قرار ميگيرند؛
ولي در برخي از فرهنگ و تمدن ها نيز عقايدي درباره با جواهرات فيروزه اي موجود هست بدين فيس كه آنان معتقدند كه جواهرات فيروزه اي خاصيت سحرآميز متنوعي دارا‌هستند و
از آن‌ها مي اقتدار در پيشگيري از بيماري ها و يا اين كه معالجه برخي از بيماري ها استفاده نمود.

تركيبات سنگ فيروزه
از حيث تركيبات شيميايي فيروزه از فسفات مس و آلومينيوم تشكيل‌شده ميباشد.
مواد معدني آبي بسيار كم ياب و بي سابقه مي باشند به همين ادله سنگ جواهر فيروزه بسيار با ارزش ميباشد و از ارزش بالايي شامل است.
جواهرات فيروزه اي آبي‌رنگ ممكن ميباشد زير وضعيت خاصي مانند قرار دريافت كردن طولاني دوران در معرض نورخورشيد، گرما، اسباب و اثاث آرايشي و تعريق؛ تغيير تحول رنگ دهند.
بعضا از سنگ هاي فيروزه اي دارنده رگه هاي مشخصي مي‌باشند كه‌اين رگه ها ذيل تأثير حالت تشكيل اين سنگ ها به وجود آمده ميباشد.
فيروزه هايي كه به خير صورت گرفته اند و دارنده منافذ كمتري مي باشند معمولا از دوام بيش تر و درخشش بالاتري برخوردارند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۱۷:۴۵ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

فيروزه اصل

 

در طرز توسعه يافته و امروزي زاچري گونه آمريكايي معدن Kingman بهسازي ميشوند كه صرفا بوسيله دستگاه مشخص و معلوم مي گردد كه در وضعيت معمولي هيچ آرم اي چشم نميشود بر اساس ان كه‌اين نگين بهسازي شده‌است يا اين كه نه! با به كار گيري از اين طريق استحكام فيروزه چه براي تراش و چه در قبال مواد شيميايي مقاوم بيشتري پيدا مينمايد. ولي در كشور ايران بيش تر از به عبارتي شيوه سنتي به كار گيري ميشود.

 سنگ فيروزه اصل را چه‌گونه بشناسيم + تشخيص رشته‌اي بها سنگ فيروزه طريق محافظت
- سنگ فيروزه اصل را چه‌طور بشناسيم + تشخيص فن‌اي ارزش سنگ فيروزه

به علت آلرژي زياد و بالا بودن بها سنگ انگشتر فيروزه اصل مي بايست در محافظت از اين گوهر دقت ويژه اي داشت. مهم ترين و بيشترين خطري كه انگشتر فيروزه و مدال فيروزه را تهديد مي‌ كند، ساخت خراش روي آن، آب داغ، مواد شيميايي و ماده هاي شوينده‌ي خانگي هست و عامل آن نيز تركيبات هيدراتي در نگين هست. براي حفظ از اين نگين نيز بهتر ميباشد مورد ها ذيل را در لحاظ داشته باشيد. از تماس مسقيم آن با كرم، روغن و ادكلن خودداري فرمائيد چون سبب ساز تغيير و تحول رنگ اين نگين مي گردد. همينطور در هنگام عمل و به كار گيري از مايع سرويس بهداشتي انگشتر را از دست خويش بيرون نمائيد و از تماس آن با آب كلردار نيز اجتناب نمائيد. در مجموع از تماس اين نگين با مواد چربي دار هجران فرمائيد.


ر اين نوشته ي علمي تمامي آن چيزي كه در رابطه سنگ فيروزه لازم ميباشد بدانيد جمع آوري شده‌است. تاريخچه مختصري از اين سنگ ارزشمند، آشنايي گونه هاي آن، خاصيت سنگ فيروزه و فوايد براساس روايات معصومين (ع) و منابع علمي، روش تشخيص اصل بودن اين نگين، نحوه هاي مراقبت از آن، شايسته ترين معادن اين سنگ در عالم و همينطور تصاوير بعضي از مشهور ترين جواهرات درست شده از اين گوهر را درپي مشاهده خواهيد كرد.

 فيروزه و طرز تشخيص رشته‌اي آن + تمام خاصيت سنگ فيروزه + روايات تاريخچه مختصر سنگ فيروزه
سنگ فيروزه به واسطه رنگي و خواصي كه دارااست در قبلي نمادي از پرديس خداوند بر روي زمين تلقي مي‌گرديده ‌ميباشد. اين گوهر را درصورتي كه ديرين ترين سنگ قيمتي مورخ ندانيم مطلقا تحت عنوان يك كدام از كهن ترين سنگ هاي دنيا دارنده تاريخي طولاني است. در كشور‌ايران باستان اين سنگ را “پيروزه” به معناي برد مي‌خواندند، ولي اعراب اين كلمه را معرب كرده و “فيروزه” اسم نهادند. در لهجه انگليسي نيز اين واژه و كلمه در معناي “سنگ تركي” برگرفته از كلمه فرانسوي Pierre Turquise ميباشد و آن برگرفته از اين حقيقت تاريخي ميباشد كه در حين‌هاي به دور، كشور ايران و بقيه كشورهاي خاور اواسط از روش روش تركيه، اين سنگ گران بها را به اروپا صادر مي‌نمودند و تصور مردمان اين بوده‌ميباشد كه‌اين سنگ در تركيه استخراج ميشود.

نكته جذاب اين ميباشد كه در تركيه به آن fayruz گفته مي‌شده‌است و استخراج مرغوب ترين سنگ در كشور‌ايران، آن هم در يكي‌از اولي معادن وسيع اين گوهر در عالم در نيشابور پيشينه‌اي سه هزار ساله داشته‌ميباشد. در جمهوري اسلامي ايران ما براي قرن هاي متعددي به صورت وسيعي براي تزيين شي ءها، مساجد و درون و بيرون اكثري از ابنيه مهم به كارگيري شده ميباشد. اين نحوه ايجاد و ســاز اهل ايران بعد ها به شبه مجموعه كشور ها هند نيز رويكرد پيدا نمود و در ســاخت بناي تاج محل نيز از اين نگين با ارزش مستعمل ميباشد.

- فيروزه و طريق تشخيص رشته‌اي آن + تمام خاصيت سنگ فيروزه + روايات آشنايي فيروزه
در صورتي بخواهيم بسيار تخصصي دعوا كنيم مي بايست اظهار كرد كه‌اين گوهر آبي رنگ آسماني، يك كاني از فرآورده فسفات آبدار آلمينيوم و مس با ساختار بلوري كج وجهي ميباشد كه شفافيتي كدر و مومي صورت دارااست و دارنده سكو رنج ۵-۶ در مقياس موي هست. (موي Moh معياري براي گزينش جايگاه رنج از ۰ تا ۱۰ ميباشد كه دشوار‌ترين آنها الماس با جايگاه مشقت ۱۰ ميباشد.)

از خاصيت فيروزه مي شود به رنگ بسيار دلرباي آن اشاره كرد كه بسته به دسته آن قادر است بسيار گران و يا اين كه ارزان باشد. رنگ جالب و آبي‌رنگ اين سنگ خوشگل به علت وجود عنصر مس ميباشد. در شرايطي‌كه اين نگين در حيطه‌اي كه معيار مس معادن آن زياد ميباشد استخراج گردد، آبي رنگ آن طولاني تر و به رنگ آبي رنگ آسماني خواهد بود. اكثر اوقات تغيير‌و تحول رنگ آن از آبي‌رنگ به سبز به جهت حيف كردن آب داخل نگين بر اثر سپري شد دوره ميباشد. اصولا علت تفاوت رنگ سنگ به علت نسبت آهن به مس مي باشد.


برچسب: انگشتر فيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۲۶:۳۷ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

فيروزه يك كدام از سنگهاي قيمتي ميباشد


13
جولاي
فيروزه يك كدام از سنگهاي قيمتي ميباشد كه از پيمان باستان در كشور‌ايران شناخته شده‌است، فيروزه سنگ آرزوهاي تمام پادشاهان ممالك از دوره كورش و داريوش كبير ميباشد كه تحت عنوان كادو از طرف آنان به تمام سلاطين داده مي شد. در ميهن ايتاليا از فيروزه آبي‌رنگ و صاف كه به گوهر آبي‌رنگ مشهور ميباشد، تحت عنوان لاكچري‌ترين جواهرات به كار گيري ميگردد. اين ايام به كارگيري از سنگهاي معدني همچون عقيق و فيروزه در توليد زيورآلات جاني مجدد گرفته ميباشد و در توليد انگشتر زنانه ، مدال زنانه، دستبند و انگشتر مردانه به وفور به چشم مي خورد. به كار گيري از سنگ فيروزه در توليد طلا جواهرات از 5500 سال قبلي از ولادت اشاعه داشته ميباشد.جواهرات فيروزه اي از جذابيت خاصي برخوردارند و اين جذابيت ممكن ميباشد به جهت سايه هاي آبي‌رنگ متعدد آن‌ها و يا اين كه الگوها و طرح هاي متنوع در جواهرات فيروزه اي و يا اين كه به جهت يك جذابيت غير قابل تعريف در آن‌ها باشد.


علت رنگ آبي رنگ و سبز در انگشتر فيروزه
فيروزه يك فسفات آلومينيوم با مشقت حدود 6 ميباشد. با اين اكنون به صورت قابل مراعات‌اي از كوارتز قابل انعطاف‌خيس ميباشد. اين كاني به صورت طبيعي در طيف وسيعي از رنگ‌ها٬ از آبي رنگ آسماني پر‌نور تا سبز خاكستري يافت ميشود. فيروزه با رنگ آبي رنگ خوشرنگ، شايسته ترين كيفيت را دارا مي باشد و بسيار كيميا ميباشد و در حالي‌ كه رنگ سبز يا اين كه آبي رنگ كمرنگ كه از بها يه خرده برخوردار‌است، فراواني بيش‌تري دارااست. بعضي از سنگ هاي فيروزه اي دارنده رگه هاي مشخصي مي باشند كه‌اين رگه ها زير تأثير حالت تشكيل اين سنگ ها به وجود آمده ميباشد. فيروزه هايي كه به خير صورت گرفته اند و دارنده منافذ كمتري مي‌باشند معمولا از دوام اضافه و درخشش بالاتري برخوردارند.


ويژگي ها فيروزه مرغوب
“اصل بودن فيروزه” با “مرغوبيت فيروزه” دو مبحث تماما غير وابسته مي‌باشند و چه بسا فيروزه هاي اكثري وجود دارا هستند كه كيفيت و مرغوبيت بالايي ندارند. در موقعيت كلي در صورتي‌كه در پي خصوصيت هاي فيروزه مرغوب باشيد قادر است اظهار‌كرد كه فيروزه مرغوب ‌دارنده رنگ آبي رنگ سير، جلاي چيني و مشقت بالا مي باشد. ارتقاء رنگ سبز٬ پريدگي رنگ و وجود ناخالصي عواملي مي‌باشند كه سبب ساز كاهش كيفيت فيروزه مي شوند. مي قدرت از خصوصيت هاي فيروزه كه تيتر شد كلاً و چشمي تحت عنوان ترازو سنجش كيفيت فيروزه استفاده نمود.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ تير ۱۳۹۹ساعت: ۰۱:۰۹:۱۸ توسط:علي موضوع: نظرات (0)

خاصيت سنگ فيروزه

انگشتر فيروزه


خاصيت سنگ فيروزه
فيروزه يك كاني كم ياب و با ارزش به رنگ‌هاي طيف انگشتر فيروزه  (آبي‌رنگ پر‌نور تا سبز) و از مقامٔ فسفات ميباشد. اين كاني به‌دست فيروزه تراشان صورت داده مي‌گردد و تحت عنوان نگين براي انگشتر،گردن آويز، گوشواره و ديگر جواهرات به فعاليت مي‌رود. فيروزه از اشكال سنگهاي آذرين ميباشد و دارنده سكو رنج ۶ ميباشد و مي تواند شيشه را غالب شود و در رنگهاي آب، سبز و سپيد موجود است. يار و همدم داشتن اين سنگ در آئين اسلام تحت عنوان انگشتر بسيار پيشنهاد شده است. سنگ فيروزه يكي پرطرفدارترين سنگ ها في مابين مردم كشور‌ايران ميباشد، خاصيت سنگ فيروزه براي روح و سرازير بسيار مطلوب ميباشد و به معالجه بعضا از بيماري ها امداد شاياني مي‌كند.

خاصيت سنگ فيروزه
خاصيت سنگ فيروزه براي تن
خواص سنگ فيروزه اين ميباشد كه مفرح معده است. براي سردرد بسيار موثر ميباشد . استعمال از طوطيا آن براي چشمها بسيار موءثر بوده و آن را تقويت مي‌نمايد . افرادي كه در شب روءيت كرد خويش را از دست مي‌دهند ، استعمال از طوطيا سنگ فيروزه آنها را معالجه مي‌نمايد . در صورتي‌كه مردمك سپيد گرديده و يا اين كه هر يك ديگري در ديده باشد آن را معالجه مينمايد .

خاصيت سنگ فيروزه- مدال
معالجه بادفتق، درد ريح ، جنون ، درد اعضاء و بخش اعظمي از بيماريهاي داخلي از پاراگراف خاصيت سنگ فيروزه ميباشد. در صورتي‌كه كشته آن با شهد به كارگيري گردد ،سنگ فيروزه صرع را معالجه ، سنگ همه را بيرون و بيماريهاي طحال را معالجه مي‌نمايد . يك گرم كشته آن يار و همدم با شراب براي نيش مار و هرگونه مسموميت ، پاد زهر ميباشد . براي ديگر جانوران موذي و بدور كردن سم آن‌ها نيم گرم كافي ميباشد.

براي تقويت ديده و معالجه بيماري هاي چشمي فيروزه را روي ديده بگذاريد و يا اين كه به آن نگاه نماييد و يا اين كه از فيروزه براي تنظيم طوطيا به كار گيري فرمائيد.بهتر ميباشد افرادي كه در شب رويت كرد خويش را از دست مي‌دهند ، از طوطيا سنگ فيروزه استعمال كنند. سنگ فيروزه در صورتي‌كه مردمك سپيد گرديده و يا اين كه هر يك ديگري در ديده باشد آن را معالجه مي‌نمايد.

۱- براي معالجه گلو درد و بيماري هاي ريوي
براي معالجه درد گلو بهتر ميباشد فيروزه بر روي چاكراي گلو بگذاريد . همينطور اين عمل باعث تقويت تارهاي صوتي و معالجه بيماري هاي ريوي و تنفسي نيز خواهد شد .

۲- براي معالجه دل درد
براي معالجه بيماري هاي شكمي درقديم فيروزه را به طور پودر در آوردند و به مريضي كه از دل درد مشقت ميبرد مي خوراندند.

۳- براي التيام بيماري هاي روحي
فيروزه افسردگي هاي روحي و كم عقل را نيز معالجه مي نمايد و براي آهسته كردن بيماران عصبي مؤثر ميباشد و اضطراب را از بيماران بدور مي‌كند.

خاصيت سنگ فيروزه - گردن بند 2
۴ – براي معالجه بيماري هاي ناشي از كمبود مواد غذايي:
فيروزه براي معالجه بيماري هايي كه بر اثر كمبود مواد غذايي و تغذيه بد توليد مي گردند مانند آناروكسي بكار مي رود.

۵- تصحيح گردش خون با سنگ فيروزه :
سنگ فيروزه براي تصحيح گردش خون موءثر ميباشد و جريان خون را هنگام پاره‌گي رباطها و تاندونها ، در بافتهاي عضلاني زياد خيس ميكند و بر روي كمبود اكسيژن ، مسموميت هاي خوني واسترستاثير مثبت داراست.

۶- ساخت شعف و نشاط:
اين سنگ منجر ساخت شعف و نشاط در اشخاص ناراحت و افسرده مي گردد و براي انجام شغل هاي طاقت فرسا به آن ها نيروي كافي را ميدهد.

۷- براي ارتقا خود‌با‌وري:
ياروهمدم داشتن اين سنگ خود باوري را بالا ميبرد و جرأت لازم براي بيان استدلال‌ها را در ما توليد مي نمايد.

۸- دفع نيروي منفي و ياري به نديدن كابوس:
اين سنگ جذب كننده نيروهاي مثبت ميباشد و نيرو و ارتعاشات منفي ، مضر و آشفته را از آدم بدور ميكند و همينطور سبب ساز ميشود كه شخص از شر ديدن كابوس نجات يابد.

خاصيت سنگ فيروزه- انگشتر
۹- پاد زهر گزش حشره ها:
از خاصيت درماني فيروزه براي گزش حشره ها استعمال ميگردد. يك گرم از آن ياروهمدم با شراب براي نيش مار و هرگونه مسموميت ، نوش دارو ميباشد . براي ديگر جانوران موذي و به دور كردن سم آنان نيم گرم كافي ميباشد.

۱۰- ياري به همت كبد:
سنگ فيروزه به دلايل تلاش هاي غلط كبد و غده هاي تن ياري مينمايد.

ديگر خاصيت سنگ فيروزه براي تن:
تحريك و فعال سازي نيروها و چاكراهاي آدم ها
ادب دادن
بيدار شدن نيروهاي دروني اشخاص
معالجه گونه هاي بيماري هاي معده مثل آسيب ، پستان ، درد معده و…
معالجه اشكال رمز درد و ميگرن
معالجه دردهاي عضلاني و استخواني
معالجه يبوست
معالجه بادفتق
معالجه درد ريح
معالجه جنون
معالجه درد اعضاء
معالجه صرع
معالجه سنگ تمامي
معالجه بيماري هاي طحال


برچسب: انگشتر فيروزه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ تير ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۲۹:۱۲ توسط:علي موضوع: نظرات (0)